grulicht@senat.cz | Pod Vinicí 409/29, 143 00 Praha 4, tel.: 225 273 503
Tomáš Grulich

TG v médiích

Senátní konference poukázala na problémy migrace i emigrace (Český rozhlas 7 - Radio Praha | 06.10.2011 17:22 | Autor: M. Krupička)

Rozhovor Tomáše Grulicha pro Český rozhlas 7 - Radio Praha


3.-4. října se v Senátu z iniciativy předsedy stálé komise pro krajany senátora Tomáše Grulicha uskutečnila konference Migrace a česká společnost. Šlo o první pokus shrnout problémy, související s migrací (příchod nových migrantů do ČR), a emigrací (odchod ze země).

Senátor T. Grulich v úvodu konference připomněl, že otázka migrace a emigrace má určitý společný jmenovatel, tedy příchod do země a odchod z ní, proto se pokusil tato dvě témata spojit. Uvedl případ Švýcarska, kde existuje Úřad pro migraci, který řeší jak záležitosti migrantů a jejich zapojení do švýcarské společnosti, tak záležitosti Švýcarů, žijících mimo území Švýcarska. V otázce migrace se podle Grulicha nemá Česká republika za co stydět, co do počtu migrantů a udělených azylů ČR nijak nevybočuje z evropského průměru. Problému migrace se věnuje několik státních i nestátních úřadů. Faktem je, že komunikace mezi nimi často vázne.
celý článek
 

Senátor T. Grulich o účasti na pohřbu Ctirada Mašína a o dějinách (Český rozhlas 7 | 29.08.2011 17:55)

24. srpna se v americkém Clevelandu konal pohřeb Ctirada Mašína. Navštívili ho i někteří čeští představitelé a ministr obrany Alexandr Vondra zesnulému odbojáři předal vojenské vyznamenání Zlatá Lípa. Podle nedávného průzkumu veřejného mínění většina české veřejnosti s tímto krokem nesouhlasí nebo jej vnímá rozporuplně. Pohřbu se zúčastnil také předseda senátní komise pro krajany Tomáš Grulich, který se k záležitosti vyjadřuje v následujícím textu.
Nebudu diskutovat o tom, zda bratři Mašínové se svými druhy byli hrdinové III. odboje. Moje účast na pohřbu v Clevelandu je jasným důkazem, že patřím k patnáctiprocentní menšině, která vidí v činnosti skupiny spravedlivý boj proti totalitnímu režimu. Nepřekvapily mě ani některé maily s velmi vulgárními odsudky, nakonec jsem nebyl ani překvapen, ba naopak myslím, že potěšen, článkem v komunistických Halo novinách, kde se redaktor opíral o prohlášení horní komory parlamentu České republiky, z něhož si dovolím citovat: „Kancelář Senátu ČR se včera ohradila proti tomu, aby účast dvou krajně pravicových senátorů na pohřbu sériového vraha byla chápána jako reprezentace Senátu. »Senátoři Grulich a Štětina nebyli pověřeni zastupováním Senátu PČR na pohřbu Ctirada Mašína, Senát jako ústavní instituci tudíž na pohřbu nereprezentují. Stanovisko horní parlamentní komory k vyznamenání bratří Mašínů je zřejmé z návrhů na udělení nebo propůjčení státních vyznamenání, které plénum Senátu schválilo letos v červnu. Senát tehdy nepodpořil návrh senátorů ODS, aby mezi navrhovanými byli i bratři Mašínové,« uvedla včera tisková tajemnice Senátu Pavlína Heřmánková.“
celý článek
 

Jednou z nich budou hrdinové, říká senátor Grulich o bratrech Mašínových (SBS | 28.8.2011 | Autor: Ika de Detrich)

Rozhovor Tomáše Grulicha pro australskou rozhlasovou stanici SBS


Český protikomunistický odbojář Ctirad Mašín byl pohřben na vojenském hřbitově v americkém Clevelandu. Smutečního obřadu se kromě Mašínovy rodiny a známých zúčastnil také český ministr obrany Alexandr Vondra, který oba bratry vyznamenal nejvyšším českým vojenským vyznamenáním Zlatá lípa. Na pohřeb Ctirada Mašína odjel do Spojených států i předseda Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí Tomáš Grulich.
celý článek
 

Všichni čeští světáci (Lidové noviny | 27.8.2011 | rubrika: Orientace/salon | strana: 28 | autor: Judita Matyášová)

Má stát podporovat občany, kteří odešli do zahraničí? Má je nutit, aby učili své děti rodný jazyk? Proč máme tendenci dívat se skrz prsty na Čechy, kteří se rozhodli žít jinde?
LUCIE BOUCHER-SLAVÍKOVÁ zakladatelka škol bez hranic, žije v Paříži
KRISTINA MAGASANIKOVÁ architektka, žije v Kodani
STANISLAV KÁZECKÝ ministerstvo zahraničních věcí
TOMÁŠ GRULICH senátor

Po roce 1989 odešly do zahraničí tisíce Čechů. Někteří chtějí udržovat kontakt s domovinou, jiní o to nestojí. Jak se žije „novodobým“ Čechům v zahraničí a jak je vnímá česká společnost? Jsou to ještě stále „krajané“?
celý článek
 

Jde hlavně o morální satisfakci (www.prvnizpravy.cz | 26.7.2011 - 7:00 hod.)

Po dlouhých letech zákonodárci odsouhlasili zákon o účastnících odboje a odporu proti komunismu. Tento týden hlasovali pro tento zákon 44 senátoři. Zákon má platit od 17. listopadu tohoto roku. Prvnizpravy.cz požádaly o rozhovor senátora ODS Tomáše Grulicha, který zdůraznil, že jde především o morální satisfakci pro ty statečné lidi, kteří se nebáli bojovat proti komunistické totalitě. Doprovodným finančním odškodněním je částka 100 000 Kč.
celý článek
 

Tomáš Grulich: český stát má vůči zahraničním Čechům své povinnosti (Český rozhlas 7 | 12.07.2011 17:30 | autor: Milena Štráfeldová)

Začátkem října proběhne v Senátu ČR konference o migraci. Připravuje ji Stálá senátní komise pro krajany žijící v zahraničí a bude se na ní podílet řada ministerstev a dalších institucí, které se problematice migrantů věnují. Proč se touto otázkou zabývá právě krajanská komise, jsme se zeptali jejího předsedy, senátora Tomáše Grulicha:

"Tím, jak jsme se snažili a stále se snažíme, aby se institucionalizoval vztah mezi Českou republikou a mezi Čechy v zahraničí, dospěli jsme k názoru, že by bylo významnější, kdyby se člověk díval na tento akt jako na migraci jako takovou. Musíme se vyrovnat s tím, že z České republiky budou lidi i nadále odcházet. I když ne z důvodů politických, a neřekl bych ani vysloveně hospodářských, ale i za zkušeností. Nebo tím, jak se globalizuje svět, se tam zkrátka dámy vdají nebo muži ožení. A samozřejmě i toto je součást české diaspory a musíme se o ni starat. Je tradicí, že Stálá komise pro krajany žijící v zahraničí měla vždycky Konzultativní radu, která byla složená většinou ze zástupců jednotlivých skupin Čechů žijících v zahraničí, ale také z lidí, kteří se v České republice o Čechy žijící v zahraničí zajímali.
celý článek
 

EK by měla podle Senátu dál usilovat o postih totalitních zločinů (Zpravodajství ČTK | 15.5.2011 | 11:20 | rubrika: Parlament, autor: mhm)

Praha 15. května (ČTK) - Evropská komise by se podle českých senátorů měla do budoucna aktivně zasazovat o vytvoření podmínek pro celounijní postih zločinů, jejichž podstatou je třídní a politická nenávist. Senát to komisi doporučil v návaznosti na její zprávu o zločinech totalitních režimů.

Komise v ní odmítla požadavek na celoevropský zákaz popírání zločinů komunismu s tím, že pro to kvůli rozdílným přístupům států unie zatím nejsou podmínky.
celý článek
 

EU má možná strach z Ruska (www.prvnizpravy.cz | 10.5.2011)

Senátor a historik Tomáš Grulich v následujícím rozhovoru vyjadřuje své znepokojení nad tím, že Evropská komise odmítá zahrnout na seznam zločinů zločiny komunismu, i když třeba zločiny nacismu pokorně uznává. Senát k tomuto problému přijal usnesení, kterým žádá, aby se naše vláda i komise znovu problémem zabývaly a komunistické perzekuce uznaly jako zločin. Grulich se zároveň domnívá, že ona laxnost EK pramení ze zištného zájmu si neznepřátelit Rusko, na které by samozřejmně tento problém vrhl stín.
celý článek
 

Zákon o třetím odboji levice v Senátu nepodpoří (www.prvnizpravy.cz | 5.1.2011)

V následujícím rozhovoru se senátor za ODS Tomáš Grulich vyjadřuje k tomu, že parlamentem neprošel zákon o třetím odboji. I když byla norma řádně schválena, nové složení Senátu s podstatnou levicovou většinou jej smetlo ze stolu a návrh byl zrušen. Naštěstí je jeho původni zněni již znovu připraveno k projednání v Poslanecké sněmovně a i když senátor nepředpokládá, že by znovu prošel horní komorou parlamentu, bude pravděpodobně schválen. Více v následujícím videu.
celý článek
 

Mašín jezdí vykládat americkým vojákům před nasazením (Týden.cz | 4. 10. 2010)

Praha 4. října 2010 (Týden.cz) - Někdejší bojovník proti komunistickému režimu Josef Mašín občas povzbuzuje příslušníky amerických zvláštních sil před nasazením v Iráku i jinde. Mašín to řekl v neděli v New Yorku na setkání s krajany. Dodal, že promlouvat k vojákům ho zvou na základnu Fort Bragg, jež se nachází v Severní Karolíně. Člen kontroverzní odbojové skupiny, kterou v 50. letech vedl se svým bratrem Ctiradem, tam sám kdysi jako příslušník zvláštních jednotek sloužil.
Mašín americkým vojákům, kteří ukončili výcvik, vypráví o jednotlivých akcích skupiny. "Těm klukům se to moc líbí," řekl zhruba 50 zájemcům, kteří si jej přišli poslechnout do krajanské budovy Bohemian Hall v Queensu. Krátce předtím po dotazu z publika popsal, jak při jedné z akcí odbojové skupiny neozbrojený přemohl pokladníka Josefa Rošického, který na něj mířil pistolí a říkal, že bude střílet.
celý článek
 

Senát bude kandidáty do ÚOOÚ a na ombudsmana volit 23. června (Zpravodajství ČTK | 18.5.2010)

Praha 18. května (ČTK) - Senát má volit předsedu a dva inspektory Úřadu pro ochranu osobních údajů na příští schůzi, která začne 23. června. Chce na ní vybrat také své dva kandidáty na budoucího veřejného ochránce práv po Otakaru Motejlovi, kterého bude volit sněmovna. ČTK to dnes řekl předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).

Zatímco s navrhováním kandidátů na ombudsmana mají senátoři podle Sobotky čas až do 21. června, na nominace adeptů na ochránce soukromí mají už jen do čtvrteční půlnoci. Předseda senátní volební komise Tomáš Grulich (ODS) uvedl, že zatím obdržel nominace tří kandidátek na inspektorky úřadu, na předsedu úřadu však zatím žádnou. Zcela určitě ale bude podle Grulicha navržen dosavadní šéf úřadu Igor Němec, který se rozhodl znovu kandidovat.
celý článek
 

Senátoři ODS chtějí krajanům umožnit dodatečně žádat o majetek (Zpravodajství ČTK | 7.5.2010 | 12:07 | rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR | autor: mhm)

Praha 7. května (ČTK) - Senátoři ODS chtějí umožnit krajanům, kteří v době restitucí neměli české státní občanství, dodatečně požádat o jejich majetek zabavený za komunistického režimu. Navrhli kvůli tomu Ústavnímu soudu zrušení lhůt pro žádost a vydání majetku v restitučních zákonech - o mimo soudních rehabilitacích a o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku. ČTK to dnes oznámil místopředseda senátní komise pro české krajany žijící v zahraničí Tomáš Grulich.
celý článek
 

Den Země v Praze 12 uměl bavit (Listy hlavního města Prahy | 3.5.2010 | rubrika: Střípky z městských částí | strana: 16)

Již devatenáctý ročník veřejné osvětové akce Den Země, na který Městská část Praha 12 pozvala všechny obyvatele i návštěvníky hlavního města, proběhl v sobotu 24. dubna ve Freestyle parku Modřany.
celý článek
 

Kvůli výuce češtiny pro děti Čechů v cizině se asi změní zákon (Zpravodajství ČTK | 27.4.2010 | 14:41 | rubrika: Školství - Praha, Středočes. kraj, ČR | autor: mhm)

Projekt občanského sdružení Česká škola bez hranic, který poskytuje výuku češtiny a o Česku pro stovky dětí českých rodičů v zahraničí, usiluje o uznání ministerstvem školství. Bez změny školského zákona to zřejmě nepůjde. Zatím dobrovolnický projekt má podporu z ministerstva zahraničí i senátní komise pro krajany, pro ministerstvo školství je ale zatím jen doplňkovým zájmovým vzděláváním. Jeho zařazení do českého školského systému má řadu právních překážek.

"Nejedná se o školu s kompletním vzdělávacím programem," uvedl na dnešním veřejném slyšení k projektu v Senátu vrchní ředitel legislativy ministerstva školství Miroslav Šimůnek. Podotkl, že krajanské děti navštěvují zároveň základní školu v zemi, kde žijí. Zařazení do sítě českých základních škol, které spravují krajské úřady, by prý bylo komplikované, zřizovatelem by mohlo být ministerstvo zahraničí.
celý článek
 

Stanislav Brouček a Tomáš Grulich (Český dialog | 5.2.2010 | rubrika: Knihy | strana: 31)

Domácí postoje k zahraniením Eechum v novodobých dějinách (1918-2008)
Kniha představuje první ucelený pohled na vztah českého státu, resp. Československa k zahraničním Čechům, a to od roku 1918 do současnosti. Sleduje tento problém ve třech základních periodách. V první periodě mezi válkami jej charakterizují dva instituty. Jednak to byl Vystěhovalecký zákon z roku 1922 a institut krajanské péče reprezentovaný od roku 1928 Československým ústavem zahraničním a zvláštními odbory v klíčových resortech československé vlády. To znamenalo, že Československo mělo poměrně jasně formulovanou pozitivní migrační politiku, která se v následujícím období (v letech 1948 až 1989) proměnila v ostrý ideologický boj proti emigraci, kdy byl každý zahraniční Čech považován za potencionálního nepřítele a jeho příbuzní doma zažívali různé formy diskriminace.
celý článek
 

Senátoři rezolucí ocenili přínos krajanů v zahraničí pro ČR (Zpravodajství ČTK | 10.12.2009 | 13:06 | rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR | autor: tmn)

Praha 10. prosince (ČTK) - Čechy žijící v zahraničí, kteří svou činností pomáhali a pomáhají demokracii v České republice, ocenila dnes horní komora parlamentu zvláštní rezolucí. "Senát ČR si uvědomuje nezbytnou a důležitou propojenost mezi vlastí a těmi, kteří z ní odešli, či byli dokonce nuceni pod tlakem totalitního režimu ji opustit," píše se v textu prohlášení.
celý článek
 

Senát přijal doporučení vládě pro jednání o trestním řízení v EU (Zpravodajství ČTK | 7.10.2009 | 17:38 | rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR | autor: hck)

Praha 7. října (ČTK) - Senátoři dnes schválili několik doporučení vládě Jana Fischera pro její jednání v EU. ČR již v minulosti vyslovila připomínky například k návrhu EU na společná procesní práva při trestním řízení, Senát nyní vládu podpořil a doporučil jí, aby v EU hájila taková stanoviska, která sníží finanční náklady, administrativní náročnost a průtahy v trestním řízení. Senátoři zároveň schválili i připomínky k chystanému unijnímu Stockholmskému programu o ochraně vnějších hranic, přistěhovalectví a boji proti organizovanému zločinu.
celý článek
 

Expert: Stát nemůže ve vztahu ke krajanům pomíjet nové emigranty (Zpravodajství ČTK | 16.9.2009 | 15:03 | rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR | autor: mhm)

Praha 16. září (ČTK) - Český stát musí podle experta na českou emigraci Stanislava Broučka ve vztahu ke krajanům pamatovat i na ty, kteří ČR opustili po roce 1989…
celý článek
 

Česku prý chybí jasná pravidla vztahu ke krajanům (Zpravodajství ČTK | 16.9.2009 | 10:26 | rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR | autor: mhm)

Česku chybí jasná pravidla vztahu k jeho krajanům, včetně ústřední instituce, která by tento vztah zaštiťovala. Domnívají se to etnolog Stanislav Brouček a historik Tomáš Grulich…
celý článek
 

Nová kniha analyzuje domácí postoje k Čechům v exilu (Zpravodajství ČTK | 8.9.2009 | 10:30 | rubrika: Kultura a zábava - Praha, Středočes. kraj, ČR | autor: vh)

Praha 8. září (ČTK) - Vztahy Čechů ke krajanům v exilu po roce 1918 analyzují autoři Stanislav Brouček a Tomáš Grulich v knize Domácí postoje k zahraničním Čechům v novodobých dějinách (1918 - 2008). Vydalo ji nakladatelství Public History spolu s Etnologickým ústavem Akademie věd. Při příležitosti jejího vydání se ve středu 16. září koná v Senátu seminář na téma Krajané a Česká republika. Přispět má k hledání možností nové otevřené spolupráce krajanů s republikou.
celý článek
 

Hledání možností k otevřené spolupráci (9/2009)

Předseda Senátu Přemysl Sobotka jednal s místopředsedou vlády Ruské federace Alexandrem Dmitrijevičem Žukovem. Hlavním tématem pracovního setkání byl rozvoj hospodářských vztahů mezi oběma zeměmi. Těžiště oboustranných vztahů leží podle P. Sobotky ve strojírenství, zemědělství a v energetice. Ve Valdštejnském paláci se 16. září uskutečnil seminář na téma Krajané a Česká republika - hledání možností k otevřené spolupráci: Několik desítek vědců, historiků, politiků, státních úředníků i Čechů žijících v zahraničí do Senátu pozvali senátoři ze Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí. Účastníky jednání v Jednacím sále přivítal předseda Senátu Přemysl Sobotka. Hovořil mimo jiné o tom, jak obětavost a pozitivní vlastenectví většiny našich krajanů žijících v zahraničí ostře kontrastuje s domácím českým pesimismem a apatií.
celý článek
 

Zastánci a odpůrci smlouvy sváděli v Senátu vyrovnaný duel (Zpravodajství ČTK | 6.5.2009 | 13:30 | rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR | autor: mhm)

Praha 6. května (ČTK) - Početně vcelku vyrovnaný duel zastánců a odpůrců lisabonské smlouvy zatím nabídla dnešní debata senátorů o tomto dokumentu. Jejich argumenty pro a proti smlouvě byly vesměs tradiční. Zhruba po třech hodinách senátoři rozpravu přerušili, znovu se sejdou po polední přestávce ve 14:00.
celý článek
 

Česká bitva o Lisabon Respekt (27.4.2009 | rubrika: Česko | strana: 16 | autor: Silvie Lauder)

Lisabonská smlouva

Evropa už dlouho tak nevisela Praze na rtech jako v posledních týdnech. Právě tady se totiž za pár dní - jen s mírnou nadsázkou řečeno - rozhodne nejen o budoucnosti unijního spolku, ale i zemí, které teprve klepou na bránu EU.

Senát bude příští středu hlasovat o Lisabonské smlouvě, která mění pravidla fungování evropské sedmadvacítky, a rozhodnutí závisí na senátorech ODS. A senátorům bychom měli viset na rtech my všichni - rozhoduje se totiž hlavně o budoucnosti Česka. Vydali jsme se zjistit, kdo jsou a jak přemýšlejí ti, kteří dnes drží osud Lisabonu v rukou.
celý článek
 

Humor sbližuje, svědčí kniha anekdot ze všech zemí EU (Zpravodajství ČTK | 21.4.2009 | 18:46 | rubrika: Kultura a zábava - Praha, Středočes. kraj, ČR | autor: mhm)

Praha 21. dubna (ČTK) - Přes 260 stran anekdot ze všech 27 států EU nabízí kniha Humor sbližuje, kterou sestavili spisovatel Václav Budinský se senátorem Tomášem Grulichem. Rozhodli se tímto unikátním projektem přispět k vzájemnému poznání kultury a mentality jednotlivých národů unie a nabídnout k porovnání, jaký smysl pro humor mají v jednotlivých státech.
celý článek
 

Odborníci: Evropa potřebuje seriozní výuku dějin totality (Zpravodajství ČTK | 24.2.2009)

Praha 24. února (ČTK) - Na potřebě seriózní výuky novodobých dějin komunistické totality se shodli účastníci z řad evropských i zahraničních studentů a odborníků na dnešní konferenci konané v Praze v rámci protitotalitního festivalu Mene Tekel. Každá země má jiné historické zkušenosti a jiné informace, v zemích Evropy také neexistuje jednotná koncepce výuky a soudobým dějinám pak chybí kontext, zaznělo v přednáškách.
celý článek
 

Vláda bude řešit korespondenční formu voleb pro Čechy v cizině (Zpravodajství ČTK | 8.2.2009 | 09:50 | rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR | autor: mhm)

Praha 8. února (ČTK) - Zavedení korespondenční formy hlasování v parlamentních volbách bude v pondělí posuzovat vláda. Novelu volebního zákona předložil Senát na popud své komise pro krajany. Vláda může k předloze dát jen své dobrozdání, o osudu normy rozhodne sněmovna. Vláda ale normu nejspíš podpoří i vzhledem k tomu, že se normě "pomohli na svět" prakticky všichni senátoři.
Se zavedením korespondenční volby navíc počítá i ministerstvo vnitra v rámci chystané vládní novely volebního zákona. Její osud je zatím nejistý. Pokud by se vládní návrh podařilo připravit do projednání senátní novely sněmovnou, senátoři by svou předlohu stáhli, řekl již dříve ČTK spoluator normy Tomáš Grulich (ODS). Senátní novela má umožnit, aby Češi v cizině mohli volit poštou poslance i senátory už v příštím roce.
celý článek
 

Senát popáté navrhl skupinu Mašínů na státní vyznamenání (Zpravodajství ČTK | 4.6.2008 | 18:22 | rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR | autor: mhm)

Praha 4. června (ČTK) - Senát popáté navrhl šestici členů protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů na státní vyznamenání. Prezident Václav Klaus, který dosud přání horní komory nevyslyšel, by měl podle senátorů udělit Mašínům a jejich spolubojovníkům Medaili Za hrdinství. Nominaci tradičně odmítli zástupci ČSSD a KSČM.
celý článek
 

Konference: Zločiny komunismu nebyly zneužitím dobré myšlenky (Zpravodajství ČTK | 26.2.2008 | 13:32 | rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR | autor: mhm)

Praha 26. února (ČTK) - Zločiny komunistických režimů nebyly jen zneužitím původně celkem dobré myšlenky, neboť s těmito nástroji počítali už tvůrci komunistické ideologie. Řekl to dnes prezident Mezinárodní asociace bývalých politických vězňů postkomunistických zemí (Inter-ASSO) Jure Knezović na konferenci o totalitách, která se konala v sídle Senátu.
celý článek
 

Účastníci konference budou debatovat o totalitních režimech (Zpravodajství ČTK | 26.2.2008 | 04:17 | rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR | autor: vh)

Praha 26. února (ČTK) - Účastníci mezinárodní konference Totalitní režimy - příčiny vzniku a jejich následky budou dnes v Senátu debatovat především o komunistických a fašistických diktaturách. Konferenci moderuje senátor a historik Tomáš Grulich.
celý článek
 

Cizinci v modřanských školách (Modřanské noviny | 04/2007)

left
Ani v jedné ze škol na území městské části zatím nebyly zaznamenány závažnější projevy nevraživosti vůči žákům jiných národností. Přesto je to vedle Libuše právě Praha 12, která na projekt místních škol získala grant bezmála 817 tisíc korun od Ministerstva vnitra ČR. Ve spolupráci s městskou částí se o to zasadil senátor PhDr. Tomáš Grulich z titulu svých funkcí v parlamentních výborech úzce souvisejících s azylovou politikou a migrací cizinců. Na odboru azylové a migrační politiky MV ČR inicioval finanční krytí projektu s názvem Integrace cizinců ze zemí mimo EU se specifickým zaměřením na integraci dětí a mládeže vMČ Praha 12, do nějž svými podněty vstoupily některé místní školy.
(Modřanské noviny 04/2010)
celý článek
 

„Sázím na kontakt s lidmi“ (Modřanské noviny | 03/2007)

left
říká senátor a radní MČ Praha 12 Tomáš Grulich. Tomáš Grulich v podzimních senátních volbách s přehledem „převálcoval“ svého soupeře, od občanů získal 62,42 % hlasů. Jako senátor za Prahu 12 pracuje již čtyři měsíce, položili jsme mu tedy několik otázek.
celý článek
 

Najdete mě též na:

blog Lidovky Facebook YouTube Soundcloud

Stáhněte si Senátní magazín!

Volební magazín Tomáš Grulich

O politice, životě a Tomáši Grulichovi…

O politice, životě a Tomáši Grulichovi

Grulichův pivní kurýr

Grulichův pivní kurýr

Fotogalerie

foto
Se zahraničním Sokolem na oslavách Mistra Jana Husa v Kostnici
další fotografie