grulicht@senat.cz | Pod Vinicí 409/29, 143 00 Praha 4, tel.: 225 273 503
Tomáš Grulich

Zpráva z jednání senátních delegací Kanady a ČR o odstranění vízové povinnosti s Kanadou

Odstranění vízové povinnosti s Kanadou

 

V pondělí 11. října 2010 navštívil Senát Parlamentu ČR předseda Senátu Kanady pan Noël A. Kinsell. Při jednání obou delegací se také nemohla nevynořit otázka jednostranných víz, kterou kanadská strana zatížila občany České republiky.

 

Jako místopředseda Komise pro Čechy žijící v zahraničí se často potkávám s těmi, kteří žijí v Kanadě a jsou kanadské společnosti vděčni za jejich přijetí.  Poděkoval jsem kanadským představitelům za to, že Kanada patří mezi státy, které se zachovaly k českým migrantům po okupaci vojsk Varšavské smlouvy roce 1968 nejvstřícněji. 

Nyní již žijeme dvacet let v demokratickém státě, odkud již nikdo nemusí utíkat. Proto nás mrzí nerovnovážný vztah mezi ČR a Kanadou ve vízové povinnosti. Rozumím tomu, že se kanadská vláda bránila nárůstu počtu žadatelů o azyl z naší země. Na druhé straně je si třeba uvědomit, že lidé, kteří o azyl z ČR žádali, nemají pro to důvod. Bilaterální jednání mezi ČR a Kanadou se vedou již více než rok bez zřetelného pokroku ve smyslu změny postoje kanadské vlády k jednostranné vízové povinnosti. Česká strana splnila všechny požadavky, které kanadská strana vyžadovala. Jsme na pokraji všech technických možností a více již dělat nemůžeme. Jsme vázání i Schengenskou smlouvou vůči ostatním státům EU a naše kompetence jsou omezené.

Delegace Senátu PČR požádala kanadské hosty, aby apelovali na kanadskou vládu k vytvoření nějakého časově závazného rámce.

Je pro nás poněkud frustrující, že plníme požadavky a kanadská strana je chválí, ale nedohlédneme jejich konce. Přivítali bychom, kdyby Kanada identifikovala kroky, které by vedly k odstranění vízové povinnosti v jasně stanoveném a časově vymezeném rámci podmínek (tedy jakési roadmap).

Požadavek na stanovení podmínek časově omezených prezentoval na tiskové konferenci i předseda Senátu PČR Přemysl Sobotka. Odpovědi kanadské strany byly diplomatické. Časové vymezení jednání nebylo sice vysloveno, ale za to byl dán příslib dalšího jednání, kterého se s mimořádnou a zplnomocněnou velvyslankyní Kanady v České republice paní Valerie Gail Raymond zúčastní předseda Výboru pro záležitosti EU Luděk Sefczik a odborník na migrace Tomáš Grulich.

 

Tomáš Grulich, senátor

 

Foto z jednání senátních delegací Kanady a České republiky:Předseda Senátu Kanady pan Noël A. Kinsell
 
zpěttisk
 

Najdete mě též na:

blog Lidovky Facebook YouTube Soundcloud

Stáhněte si Senátní magazín!

Volební magazín Tomáš Grulich

O politice, životě a Tomáši Grulichovi…

O politice, životě a Tomáši Grulichovi

Grulichův pivní kurýr

Grulichův pivní kurýr

Fotogalerie

foto
Volební kampaň 2010
další fotografie