grulicht@senat.cz | Pod Vinicí 409/29, 143 00 Praha 4, tel.: 225 273 503
Tomáš Grulich

Rádi pomáháme

Sedmdesát procent lidí pravidelně, nebo alespoň jednou ročně, přispívá na charitu a dobročinné projekty. Takový výsledek vyplynul z ankety, která minulý týden probíhala na mých webových stránkách www.tomasgrulich.cz

radi_pomahame2rtxt2329.jpg

Zjištění považuji za velmi důležité, ale rozhodně ne překvapivé. Češi dlouhodobě patří mezi národy, jež rádi dají alespoň část svých peněz na dobročinné projekty. Podle výzkumů agentury GfK Czech, přispívá charitě přibližně každý pátý člověk. Středoevropský průměr je sice o něco vyšší – dosahuje 36%, ale v české statistice nejsou započítány příjmy z velmi populární dárcovské SMS. V celkové sumě rovněž chybí peníze, které lidé věnují do, v Čechách oblíbených, kasiček a anonymních sbírek.

Zásadním faktorem při darování peněz charitě jsou firmy. Ty v roce 2011 odevzdaly téměř 2,5 miliardy korun, nejčastěji na projekty pomáhající nemocným dětem a seniorům. Oblíbenou destinací pro dary jsou rovněž ekologické projekty a projekty podporující udržitelný rozvoj. V tomto směru jsou důležitá opatření, která firmy motivují k dárcovství. Podniky si dnes mohou náklady na dobročinné projekty odečíst z daní a při závěrečném vyúčtování se jim tak 15% prostředků vrátí. Jinými slovy a zkrátka, na jednoho člověka v ČR připadá zhruba 390 korun, přispěných na charitu, ročně.

Skutečně štědrými, ve světovém srovnání, se ale Češi stávají teprve v případě vážé katastrofy. Ta přitom rozhodně nemusí být na našem území. Dosud nejúspěšnější sbírkou tak byla ta na odstranění hrůzných následků Tsunami v Asii v roce 2005. Tehdy bylo jednorázově vybráno přes 44 milionů korun.

Nejdůležitější je, vědět, kam člověk přispívá. Obecně platí, že časem a zkušenostmi prověřené organizace nejsou krokem do neznáma. UNICEF, Člověk v tísni nebo sbírka Pomozte dětem jsou zkrátka jistotami. Ovšem zdaleka není nutné věnovat peníze jen největším organizacím. Pomoc, malé, lokální organizaci, může být kolikrát efektivnější.  Osobně dávám přednost jedné organizaci. V mém případě škole pro klienty s kombinovaným postižením Modrý klíč. Více informací tak lze nalézt třeba na stránce http://www.budupomahat.cz/.
 
zpěttisk
 

Najdete mě též na:

blog Lidovky Facebook YouTube Soundcloud

Stáhněte si Senátní magazín!

Volební magazín Tomáš Grulich

O politice, životě a Tomáši Grulichovi…

O politice, životě a Tomáši Grulichovi

Grulichův pivní kurýr

Grulichův pivní kurýr

Fotogalerie

foto
Při otevírání školy pro mentálně a tělesně postižené Modrý klíč v Praze 12 s ředitelkou ing. Remarovou, starostou Petrem Hánou a zpěvákem Michalem Davidem
další fotografie